Zielona granica

Zielona granica by Polek
Zielona granica, a photo by Polek on Flickr.

Musimy teraz drałowac drogą przez Dolny, a później Górny Adršpach. Dzwonię do Uniemyśla określić czy pokój tam jest dalej dostępny, dzwoniłem już w jego sprawie przed wyjazdem, ale nie chciałem robić rezerwacji. Pokój jest, ale sklepu nie ma. Przyjeżdża, jak w Bielicach, ale nie rano, tylko w godzinach po południowych, i nie codziennie. Najbliższy w Chełmsku. Pani, u której zatrzymamy się nie ma niestety odsprzedać. Będzie chudo.
Ale póki co idziemy jeszcze w Czechach mając trochę koron w zapasie.
Wciąż Adršpach. W Dolnym mijamy pałac, kilka jeszcze domów dających ubytowanie, resztki skał po lewej. W Górym, który osiągamy po około 20-30 minutach, jest stary kościół i nowa fabryka, chyba ogumienia, stajni Continental. Jest tu nawet sklep, ale zamknięty już (jest 17:15). Napotkana kobieta radzi zajrzeć do kantyny fabryki, może tam będzie chleb. Dochodzimy nawet do niej, ale odwagi brakuje nam już na wejście i kręcenie się po nowoczesnym budynku. Zawracamy przez park w stronę drogi prowadzącej w górę wsi i idziemy w stronę granicy.
Początkowo mamy ze sobą szlak rowerowy, ale i on nas opuszcza. Zabudowa i linia z prądem ciągną się długo, droga nawet idzie dalej za ostatnim domem. Dość szybko i bezboleśnie osiągamy tędy granicę, kierując się centralnie na wyraźnie zarysowaną przełęcz. Od fabryki to 20 minut.
Dużo trudniej jest po polskiej stronie. Zielony szlak prowadzi granicą, mamy dość dokładną mapę Sudetów Środkowych, na której na północy odchodzi w dół jakiś znakowany szlak, być może rowerowy. Tymczasem jednak stok ma zdecydowanie większe nachylenie, niż od strony którą wchodziliśmy, idziemy w prawo dróżką która opuszcza granicę. Oczekiwany szlak rowerowy to ścieżka przyrodnicza. Schodząc w dół nie wiele robi sobie z nachylenia, nie pozostaje nam nic innego, jak zrobić to samo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: