Teplickie Skalne Miasto

Teplickie Skalne Miasto by Polek
Teplickie Skalne Miasto, a photo by Polek on Flickr.

Kto raz zobaczył czeskie skalne miasta, ten już z inną perspektywą spogląda na polskie Błędne Skały czy Szczeliniec. Trochę nie ta skala. Dlatego właściwie jest zacząć od wschodu, i posuwać się na zachód, dokładnie jak my to robimy, by stopniować sobie atrakcje.
Kilka minut po 11 jesteśmy w punkcie widokowym zamku Strzemię, po zrobieniu 300 stopni w górę. Jak mówią prościej jest wejść niż zejść, i może dlatego podczas wchodzenia jesteśmy świadkami jak chłopak mdleje schodząc, kilkadziesiąt metrów wyżej. Mijamy go, otoczonego przez niosących pomoc ludzi, już przytomnego. Może cukier mu spadł.
Widoki dziś są niezgorsze, chmury, chmurki właściwie przetaczają się przez gory, nisko. Trochę też, nawet porywami silnie, wieje, na górze. Same niebo jest białe.
D ma trochę lęk wysokości, namawiam ją do wejścia i asekuruję gdy schodzi. Zabawne, jak wtedy szybko zapominamy o własnym strachu. Wystarczy, że ktoś boi się bardziej.
O 12 przekraczamy bramę Skalnego Miasta. Niestety pętla jest przerwana, część okrężnej trasy zamknięta i będziemy musieli wracać tą samą drogą. Punkt powrotu osiągamy już po 30 minutach, choć zdaje się, że przebywamy tutaj znacznie, znacznie dłużej. Nawet w pewnym miejscu jest śnieg.
Na końcu, za bramką oznaczoną zakaz wstępu, otwartą, stoi chłopak przy lunecie skierowanej na przeciwległe skały. Dogaduję się, czy mozna zajrzeć, jasne, można, nawet trzeba. Wracam po D, za moment, bo w skalnej wnęce, zbliżonej przez obiektyw, chowa się ptak. To sokół wędrowny, który bardzo płoszy się zostawiając często młode na pastwę losu. Aby uniknąć tej sytuacji, dyrekcja parku zamknęła część szlaku. Może to i dobrze.
Wracamy dużo szybciej. 45 minut i zabieramy plecaki, żałując że nie ma naszego gospodarza w pobliżu, by mu podziękować na koniec. Klucz ląduje w skrzynce pocztowej, jak w Międzylesiu, a my odważnie ruszamy żółtym szlakiem do Adršpachadzkich Skał.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: